» Institutia prefectului / Fostii prefecti ai judetului Covasna
  Prefecti dupa 1990 ...
 

Reprezentanti ai Guvernului - Ioan Telea si Fodor Ferenc

  1 iunie 1992 - 9 martie 1993
Adrian Vlad Casunean   1993 - 1996
Gheorghe Tatu   1996 - 2000
Horia Grama   2000 - 2004
György Ervin   2004 - 2008
Codrin Dumitru Munteanu   2009 - 2010
György Ervin   2010 - 2012
Codrin Dumitru Munteanu   2012 - 2013
Dumitru Marinescu   2013 - 2014
Marius Popica   aprilie 2014 - decembrie 2014
Prefecti inainte de 1990 ...    
Dr. Nicolae Vecerdea                            1919 - 1920
Vasile Pop                                 1920
Valeriu Neamţu                                     1920 - 1921
Alexandru Iteanu                         1921
Grigore Popescu                                  1922
Dr. Vicenţiu Rauca Răuceanu      1922 - 1926
Dr. Zaharie Crişan                       1926 - 1927

George Cernat                                   

  1927 - 1928
Dr. Nicolae Crăciun                              1928 – 1931
Grigore Popescu                         1931 – 1932
Dr. Miron Creţu                          1933
Dr. Valeriu Bidu                          1933 – 1937
Corneliu Nastasi                          1937
Dr. Ioan Culcă                                      1937 – 1938
Col. Constantin Petrini                1938 – aprilie 1940
Corvin Petrescu                          mai 1940 - iunie 1940
Lt. Col. Dr. Ioan Băleanu                      iulie 1940– august 1940
Col. Pompiliu Georgescu            august 1940 - 8 septembrie 1940